Spännrullenyckel för kilrem och multirem är ett specialverktyg utvecklat för demontering och avlastning av automatiska spännrullar vid service och byte av drivremmar. Verktyget ger optimal åtkomst och hög hävstångskraft, vilket gör arbetet smidigt även i trånga motorrum.
Den extra långa konstruktionen på 450 mm är särskilt fördelaktig vid arbete på Volkswagen-modeller där utrymmet kring remspännaren ofta är begränsat. Verktyget ger säker kontroll vid avlastning och minskar risken för skador på spännsystemet.
Fördelar
- Underlättar byte av multirem och kilrem
- Passar automatiska spännrullar
- Extra lång design för bättre hävstångskraft
- Idealisk för trånga motorrum
- Robust konstruktion för verkstadsbruk
- Säker och kontrollerad avlastning av spännsystem
Kompatibla fordon
VW Golf
VW Passat
VW Polo
VW T4
OE-referens
Volkswagen: VW 3299
Tekniska specifikationer
- Typ: Spännrullenyckel
- Användningsområde: Multirem / kilrem
- Längd: 450 mm
Leveransinnehåll
- 1 x Spännrullenyckel 450 mm
Varför välja denna produkt
Denna spännrullenyckel är utvecklad för snabb, säker och effektiv hantering av automatiska remspännare. Den långa konstruktionen ger bättre kontroll och minskar arbetsbelastningen vid service av multirem och kilrem på flera VW-modeller.