Denna lamellrondell i fibertyg Ø 115 mm är utvecklad för effektiv slipning, polering och ytbehandling av metall och andra material. Den kombinerar slitstark fiberduk med en flexibel konstruktion som ger jämn kontakt mot ytan och en högkvalitativ finish.
Tack vare sin uppbyggnad med glasfiberunderläggsplatta och utspritt slipfleece kan rondellen monteras direkt på vinkelslip utan extra underlägg. Det gör arbetet snabbare och mer effektivt.
Lamellrondellen är idealisk för förberedelse inför målning, finslipning av stora ytor samt efterbehandling där en jämn och kontrollerad ytstruktur krävs. Finns i flera kornstorlekar (K80, K120 och K240) för både grov och fin bearbetning.
Fördelar
- För slipning, polering och ytfinish
- Monteras direkt på vinkelslip
- Jämn och kontrollerad slipning
- Hög hållbarhet och lång livslängd
- Finns i flera kornstorlekar (K80–K240)
- Perfekt för stora ytor och detaljarbete
Kompatibilitet
- Vinkelslipar 115 mm
- Maskiner med standardfäste för lamellrondeller
Tekniska data
- Diameter: 115 mm
- Material: fibertyg / slipfleece
- Kornstorlek: K80, K120, K240
- Max varvtal: 9 500 rpm
- Underlag: glasfiberplatta
Leveransinnehåll
- 1 x lamellrondell fibertyg Ø 115 mm (vald kornstorlek)
Varför välja denna
Denna lamellrondell är ett effektivt val för dig som vill ha hög precision och jämn ytfinish i både grov- och finbearbetning. Perfekt för professionellt resultat vid slipning och polering.