Denna HSS-borrsats med TiN-beläggning innehåller 19 delar och är ett utmärkt val för precisionsborrning i stål, gjutstål samt legerade och olegerade material. Med borrstorlekar från 1,0 till 10,0 mm i steg om 0,5 mm täcker satsen ett brett användningsområde och ger hög flexibilitet i verkstaden.
Den slitstarka titannitridbeläggningen (TiN) minskar friktionen, förbättrar värmetåligheten och förlänger borrarnas livslängd. Detta gör dem särskilt lämpliga för kontinuerlig användning och krävande arbetsmoment.
Borrarna är utformade för höger skärning och har en spetsvinkel på 118°, vilket ger stabil borrning och god kontroll i de flesta material. Perfekt för både professionella användare och kvalitetsmedvetna hemmafixare.
Fördelar
19 delar med storlekar 1–10 mm
Stegvis ökning med 0,5 mm
TiN-beläggning för ökad livslängd
Minskad friktion och bättre värmetålighet
Lämplig för stål, gjutstål och legerade material
Stabil borrning med 118° spetsvinkel
Perfekt för verkstad och industri
Tekniska data
Storlekar:
1,0 – 1,5 – 2,0 – 2,5 – 3,0 – 3,5 – 4,0 – 4,5 – 5,0 – 5,5 –
6,0 – 6,5 – 7,0 – 7,5 – 8,0 – 8,5 – 9,0 – 9,5 – 10,0 mm
Leveransinnehåll
Varför välja denna
Denna borrsats erbjuder en perfekt kombination av precision, hållbarhet och flexibilitet. Med TiN-beläggning och ett brett storleksspann får du ett pålitligt verktyg som klarar både vardagliga och mer krävande borrjobb.